Kryzys na Bliskim Wschodzie - SHARE International POLAND

SHARE International (polish edition)
Przejdź do treści

Kryzys na Bliskim Wschodzie

Oświadczenie specjalne (listopad 2023)

Kryzys na Bliskim Wschodzie

Światowa społeczność zdaje sobie sprawę, że ostatnie przerażające wydarzenia na świecie są poważnym testem - wyzwaniem dla naszego człowieczeństwa, dla naszej zdolności do wzniesienia się ponad sekciarstwo, do objęcia wszystkich, a czyniąc to, do "nie spuszczajmy oczu z nagrody, jaką jest ludzkość".

Świat jest głęboko zaniepokojony ekscesami konfliktu izraelsko-palestyńskiego, który szybko przerodził się w czystki etniczne i ludobójstwo. Jednocześnie od ludzkości wymaga się wyboru: z pewnością nie wyboru stron, ale wyboru sprawiedliwości, życia i braterstwa, przebaczenia i porzucenia pragnienia zemsty. Obecną pożogę należy postrzegać w kontekście ciągłej niesprawiedliwości i ucisku narodu palestyńskiego - dekada po dekadzie od co najmniej początku XX wieku.

Podziały i nienawiść rozkwitły, karmione propagandą i manipulowane przez tych, którzy czerpią korzyści finansowe i władzę. Nacjonalizm, ekstremizm i faszyzm - zarówno polityczny, jak i finansowy - zrodziły pojęcia separacji, "my" kontra "oni". Takie postawy muszą zostać porzucone, ponieważ nie ma dla nich miejsca w świecie, w którym wiemy, że jesteśmy jedną ludzkością na jednej planecie. Przywódcy polityczni są uwarunkowani przestarzałymi sposobami myślenia; ich terytorialny interes własny i polityczne gry o władzę tylko zwiększają pożogę - której mogą nie być w stanie powstrzymać. Należy dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć wciągnięcia większej liczby krajów w tę najbardziej niebezpieczną sytuację.

Maitreya

Benjamin Creme zauważył w wielu swoich książkach, w magazynie Share International i w odpowiedziach na pytania, że chociaż należy dążyć do rozwiązania i pojednania, "potrzeba samego Maitrei, aby doprowadzić do tego pojednania".

Poniższa odpowiedź na pytanie ilustruje jego sposób myślenia na ten temat:
Powiedziałeś, że jednym z priorytetów Maitreyi będzie znalezienie rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie i że nie zostanie on rozwiązany, dopóki on się nie pojawi. Czy to dlatego, że różni ludzie zaangażowani na Bliskim Wschodzie (muzułmanie, żydzi, chrześcijanie) zareagują na niego jako na swojego Światowego Nauczyciela i uznają, że przybył dla nich wszystkich, a ich separatyzm zacznie się zmieniać od tej reakcji? 

Oparliśmy się tutaj na Naukach Maitrei oraz pismach Benjamina Creme i jego Mistrza, które zapewniają wgląd w to, jak dotychczasowa porażka społeczności międzynarodowej w znalezieniu rozwiązania problemu izraelsko-palestyńskiego przyczyniła się do dzisiejszej straszliwej wojny. Zdajemy sobie sprawę, że nasz wkład w tę złożoną kwestię jest ograniczony, ale wybrane tutaj teksty rzucają światło i dają nadzieję w czasach, gdy nadzieja wydaje się niemożliwa.
"Bez dzielenia się nie ma sprawiedliwości; bez sprawiedliwości nie ma pokoju; bez pokoju nie ma przyszłości". (Benjamin Creme)

Głos ludzi

Na całym świecie coraz więcej ludzi zabiera głos, zbierając się, by zaprotestować przeciwko stronniczemu podejściu do starożytnej i bardzo złożonej sytuacji. Grupy praw człowieka i organizacje pomocowe wzywają do natychmiastowego zawieszenia broni, ale w niektórych współczesnych demokracjach świata, znanych historycznie jako mistrzowie wolności i równości, publiczne protesty są utrudniane, a nawet zakazane - w czasie, gdy głos ludzi może i musi odgrywać kluczową rolę. Ogromna liczba zwykłych, przyzwoitych ludzi chce natychmiastowego zakończenia tej daremnej destrukcji: Dla dobra ludzkości, naszej przyszłości i naszej planety - zatrzymaj się teraz! Nasza wspólna przyszłość zależy od naszego wyboru. Dzielenie się i sprawiedliwość są kluczem do rozwiązania tego i wszystkich innych konfliktów.


Copyright (c) SHARE International Polska | kontakt@sharepl.org
Wróć do spisu treści